Si të kujdesemi për mushkëritë në mënyrë natyrale

72

Mushkëritë dhe sistemi i frymëmarrjes zotërojnë një numër mbrojtjesh natyrale. Ajri i thithur nëpërmjet hundës është i filtruar nga qimet e vogla që gjenden në të. Mushkëritë, gjithashtu prodhojnë mukozë, një substancë të trashë të ngjitur që formon një barrierë dhe parandalon shumë baktere që të prekin mushkëritë. Mushkëritë e shëndetshme janë thelbësore për një jetë të mirë dhe të lumtur. Për fat të keq, mushkëritë tona ekspozohen ndaj shumë kimikateve të dëmshme dhe ndotësve ndërkohë që ne marrim frymë brenda dhe jashtë çdo ditë, e cila mund të çojë në dëmtimin e mushkërive dhe në sëmundje të tilla,

si tuberkulozi, kolla e mirë, pneumonia dhe bronkiti. Ka gjithashtu edhe sëmundje afatgjata të tilla si astma, COPD dhe kanceri i mushkërive, të cilat prekin mushkëritë gjatë një periudhe të gjatë kohore. Nëse ju doni të kujdeseni për mushkëritë tuaja, ju mund të ndiqni disa metoda natyrale.

Parandalimi i sëmundjeve të mushkërive

Healthy-Lungs-Month-Quitting-smoking-may-lower-risk-of-lung-cancer-suggests-study

 • Ndaloni së konsumuari duhan. Parandalimi është gjithmonë më mirë se kurimi. Në këtë rast, ju duhet të përpiqeni të mos ekspozoni mushkëritë tuaja ndaj stresit, kancerogjeneve dhe tymrave. Me këtë parim në mendje, ju nuk duhet të pini duhan, ose t’i riktheheni duhanit, nëse keni hequr dorë më përpara prej tij. Ai ka efekte të mëdha negative në mushkëritë tuaja, shton kimikate të dëmshme të tilla si nikotina në trupin tuaj dhe rrënon mushkëritë tuaja përmes ekspozimit të vazhdueshëm të duhanit.
 • Mbroni veten kundër ndotjes. Nëse jetoni në një zonë me nivel të lartë të ndotjes së ajrit, ose në qoftë se vuani nga astma, ju duhet të merrni masa për të mbrojtur veten. Ju mund të vishni një maskë kur dilni jashtë. Ju gjithashtu mund të pajiseni me një sistem të filtrimit të ajrit në shtëpi. Kjo mund t’ju ndihmojë juve të mbroheni kundër ndotjes në shtëpinë tuaj.
 • Lejoni vetes që të kolliteni. Një nga metodat më të mira natyrore për të ndihmuar mushkëritë tuaja është t’i lejoni vetes që të kolliteni. Shumë njerëz priren të përdorin parandalues të kollitjes, por në shumicën e rrethanave, ju nuk duhet ta bëni këtë gjë. Kollitja ndihmon mushkëritë tuaja të heqin qafe mukusin në mushkëri që ka alergene ose infeksion në të. Parandalimi i kollës bën që mukusi i infektuar dhe alergenet të mbeten në mushkëritë tuaja.

Përdorni parandalues të kollitjes vetëm në rastet kur kollitja shkakton siklet të madh, ose në qoftë se ju kolliteni aq shumë sa që nuk mund të merrni frymë.

Mbajtja e dietës dhe të ushqyerit

food heal lung

 • Konsumoni ushqime organike. Dieta mund t’ju ndihmojë të mbroni dhe shëroni mushkëritë tuaja përmes vitaminave dhe mineraleve që gjenden në ushqime të caktuara. Përdorni sa më shumë ushqime organike. Studimet tregojnë se një numër i caktuar konservuesish dhe aditivësh të gjendura në ushqime jo-organike mund të shkaktojnë sulme te astmës, kancer të mushkërive dhe sëmundje pulmonare obstruktive kronike (COPD), e cila përfshin emfizemën dhe bronkitin kronik.

Këto shtesa përfshijnë sulfur, aspartame, parabens, tartrazine, nitrate dhe benzoate. Nëse nuk arrin të përdorësh një dietë të plotë organike, përpiqu të shmangësh ushqimet që kanë në përbërje të tyre këto aditivë. Kontrolloni etiketat e ushqimeve për t’u siguruar në shmangien e këtyre produkteve sa më shumë të jetë e mundur.

 • Limitoni ushqimet e përpunuara dhe të paketuara. Nëse doni të shëroni mushkëritë tuaja, ju duhet të kufizoni konsumimin e sasisë së ushqimeve të paketuara dhe të përpunuara. Ju do të jeni më të shëndetshëm, nëse gatuani vetë dhe përdorni ushqime të papërpunuara. Një mënyrë për të treguar nëse një ushqim është i përpunuar shumë apo jo është të shikoni nëse ky ushqim është shumë i bardhë apo jo, të tilla si buka e bardhë, orizi i bardhë, apo makaronat e bardha. Në vend të këtyre produkteve, konsumoni bukën me krunde, oriz në ngjyrë kafe dhe makaronat me krunde.

foods-that-promote-lung-health

 • Rrisni konsumimin e perimeve dhe frutave. Në rutinën tuaj të përditshme të ushqimit, ju duhet të përpiqeni të rrisni vaktet e perimeve dhe frutave. Sasitë e reduktuara të frutave dhe perimeve të freskëta shkaktojnë sëmundje të mushkërive, sidomos astmën dhe COPD. Frutat dhe perimet përmbajnë nivele të larta të antioksidantëve, të cilat janë provuar që mbrojnë kundër astmës dhe COPD dhe mund të mbrojnë kundër kancerit.

Për nivelin më të lartë të antioksidantëve, zgjidhni fruta me ngjyra të ndezura dhe perime të tilla si boronica, mjedra, mollë, kumbulla, portokalle, perimet me gjethe jeshile, kungull dimëror dhe veror dhe piper.

 • Kufizoni përdorimin e mishit. Për një shëndet të mirë të mushkërive, ju duhet të kufizoni konsumin tuaj të mishit, sidomos mishin e kuq. Nëse ju doni të hani mish, sigurohuni që viçi është i ushqyer me bar dhe nuk përmban hormone apo antibiotikë. Hani pula që janë rritur pa hormone apo antibiotikë. Ju gjithashtu duhet ta hiqni lëkurën e mishit të pulës përpara se ta hani.

Shpendë të tilla si zogj dhe gjela deti, janë burime të pasura të vitaminës A. Njerëzit me mungesa të vitaminës A janë të ndjeshëm ndaj infeksionit bakterial në mushkëri. Rritja e konsumimit tuaj të vitaminës A ndihmon për eliminimin e mikroorganizmave të dëmshëm nga mushkëritë.

 • Hani peshk yndyror. Ju duhet të përfshini më shumë peshk në dietën tuaj. Për një shëndet të mirë të mushkërive konsumoni peshq të dhjamosur si salmon, skumbri, troftë, harengë dhe sardelet. Peshqit yndyrore përmbajnë omega-3 acide yndyrore, të cilat promovojnë shëndetin e mushkërive.

Përmbajtja anti-inflamatore e omega-3 të acideve yndyrore ndihmon rritjen e kapacitetit për të ushtruar, i cili përmirëson shëndetin e mushkërive.

 • Konsumoni fasule. Si pjesë të dietës tuaj të shëndetshme, përpiquni të përfshini më shumë fasule dhe bishtajore në çdo vakt. Fasulet detare, fasulet e zeza dhe mashurkat e kuqe janë burime të mira të proteinave. Këto fasule, si dhe bishtajore të tilla si thjerrëzat, përmbajnë shumë vitamina dhe minerale të nevojshme, të cilat ndihmojnë në ruajtjen e funksionit të mushkërive.
 • Merrni minerale shtesë. Kini parasysh të plotësoni dietën tuaj me minerale shtesë të tilla si magnez, zink dhe selen. Këto minerale janë të nevojshme për funksionimin e duhur të mushkërive dhe shëndetin e përmirësuar. Gjithashtu, përpiquni të plotësoni dietën tuaj me Vitamina D3 çdo ditë. Keqfunksionimi i frymëmarrjes është i lidhur me nivelet e ulëta të vitaminës D.

Gjithmonë flisni me një profesionist të fushës para se të ndërmerrni ndonjë dietë dhe ndiqni udhëzimet e prodhuesit kur të merrni këto shtesa.

water4

 • Pini shumë ujë. Pirja e ujit mban mushkëritë të hidratuara dhe të pastërta nga mukusi. Ndihmon gjithashtu në rrjedhjen e lehtë te gjakut. Kini për qëllim që të pini 64 ml ujë në ditë. Pirja e një sasie të caktuar uji është gjithashtu e nevojshme për të mbajtur mukusin tuaj të hollë, e cila ndihmon për të parandaluar shumimin e mukusit në mushkëritë tuaja dhe në rrugët e frymëmarrjes.

Ju gjithashtu mund të hidratoni trupin tuaj duke pirë lëngje dhe çajëra bimore. Çdo lëng që nuk është i përbërë nga kafeina konsiderohet si pjesë e konsumimit tuaj të përditshëm të lëngjeve.

Gjithashtu mund të rrisni lëngjet tuaja duke ngrënë fruta dhe perime me përmbajtje të lartë të ujit, të tilla si shalqi, domate dhe tranguj.

Përfshihuni në ushtrime fizike dhe rrisni stërvitjet kardiovaskulare.

Ushtrimi është i rëndësishëm në ruajtjen e shëndetit kardiovaskular, por është gjithashtu i rëndësishëm për shëndetin e mushkërive. Ushtrimi përmirëson rrjedhjen e gjakut në mushkëri dhe bën të mundur që ato të furnizohen me të gjithë ushqyesit e nevojshëm. Gjeni ritmin e duhur për t’u ushtruar, me të cilin ndiheni rehat.

Filloni ushtrimet tuaja me një shëtitje të gjatë ose përdorni një makinë eliptike. Këto ushtrime nuk janë shumë të zellshme, por do të mundësojnë që gjaku dhe ajri të lëvizë në mushkëritë dhe trupin tuaj.

Nëse keni probleme të mushkërive apo të frymëmarrjes, konsultohuni me mjekun tuaj para se të ndërmerrni ndonjë ushtrim të ri. Ai/ajo mund t’ju ofrojë shembuj për ushtrime të mirëfillta që do të ndihmojnë në rritjen e kapacitetit tuaj të mushkërive dhe në përmirësimin shëndetit të tyre.

 • Filloni ushtrime të frymëmarrjes. Ushtrimet e frymëmarrjes kanë për qëllim të ndihmojnë në rritjen e sasisë se oksigjenit që ju merrni dhe aftësinë tuaj për çlirimin e dioksidit të karbonit. Në fillim, ndonjë nga këto ushtrime mund t’ju trullosë pak. Kjo është arsyeja pse shumica e profesionistëve të kujdesit shëndetësor këshillojnë një qasje të ngadaltë dhe të qëndrueshme.

Përdorni barëra

20140104123151425577

 • Përdorni barëra. Ka shumë barëra që mund t’ju ndihmojnë me frymëmarrjen dhe shëndetin e mushkërive. Nuk ekziston ndonjë mënyrë e saktë për të marrë ndonjë prej këtyre bimëve. Ju mund t’i pini ato në formën e çajrave. Ju gjithashtu mund t’i përdorni ato si shtesa. Nëse nuk dëshironi t’i gëlltisni ato, ju mund t’i përdorni si aromatike duke i ngrohur në ujë dhe duke lënë aromën e tyre të përshkojë dhomën.

Për të përgatitur një çaj, përdorni një lugë çaji me barishte të thata në një gotë me ujë të zier. Në qoftë se ju përdorni një shtesë, ndiqni udhëzimet e prodhuesit.

 • Provoni rigon. Barishtja italiane rigon është antimikrob dhe antihistaminë. Agjentët aktive duket të jenë vajra të paqëndrueshm të quajtura carvacrol dhe acide rosmarinike. Ju mund të shtoni këtë barishte, të freskët apo të thatë, në receta për salcën e domateve dhe në mish.
 • Përdorni karamele mente. Përbërësi aktiv i karameles mente është mentoli. Mentoli relakson muskujt e traktit të frymëmarrjes dhe vepron si një antihistamine. Ju mund të përdorni karamelen mente si një barishte të freskët ose të thatë në recetat tuaja të peshkut apo ëmbëlsirave. Ju gjithashtu mund ta përdorni atë si vaj, të cilën e përdorni në ushqim, ta përdorni atë si një shtesë diete, apo ta përdorni si një krem ​​të ditës.

Mos e aplikoni karamelen mente ose vaj mentol direkt në lëkurën e fëmijëve. Ajo është shoqëruar me një rënie në normën e frymëmarrjes tek fëmijët.

Shumë njerëz përdorin balsame të gjoksit me bazë mente dhe spraj fyti për të ndihmuar qarkullimin e gjakut në kapilarë.

 • Përdorni Eukalipt. Gjethet e pemës së eukaliptit janë përdorur ndër shekuj. Ai është një zhbllokues natyror, e cila çliron mukusin, duke lehtësuar kollitjen. Agjentët përgjegjëse për këtë përmbajtje janë cineole, eukaliptol dhe myrtol. Hulumtimet klinike sugjerojnë se eukalipti mund të trajtojë në mënyrë efektive bronkitin kronik dhe akut. Ju mund ta merrni vajin eukalipt nga goja në formë të holluar.

Avulli i vajit të eukaliptit vepron si një zhbllokues kur thithet, duke e bërë atë të efektshme në trajtimin e bronkitit. Provoni të vendosni disa pika të vajit në një tas me ujë të nxehtë dhe të thithni avullin. Forma e holluar e vajit të eukaliptit ndihmon kollitjen, ënjtjen e rrugëve të frymëmarrjes, bronkitin dhe probleme të tjera të frymëmarrjes. Ajo mund të aplikohet në lëkurë për të ndihmuar ënjtjen e membranave të mukusit të traktit të frymëmarrjes.

Irma Bardhoshi

Shkurt 2017