Editorial

Zgjimi i përmallimit për Allahun

Nga Ulvi Fejzullahu Me kalimin e ditëve dhe netëve imani (besimi) vjetërohet në zemër, ndryshken shtyllat e dashurisë, kështu që paraqitet nevoja për ripërtëritjen dhe...

Kultura e dialogut, patenta e një kombi

Nga Orjola Sula Kultura është e vetmja hapësirë pa kufij, ku mund të qarkullojmë lirisht pa patur nevojë për lejekalim e ku në vend që...

Grua e suksesshme në karrierë, apo nënë e kompletuar në jetë?

Nga Oriola Sula Roli i gruas në familje dhe shoqëri është vendimtar dhe i pazëvendësueshëm, pasi është ajo që ngjiz jetën, rrit dhe edukon individë...

Individualizmi dhe përgjegjësia për tjetrin

Nga Marsida Simo, sociologe Në ditët e sotme ku rrjedha e jetës kërkon vendime të njëpasnjëshme dhe përgjegjësi të lartë, ankthi dhe pasiguria janë gjithmonë...

Fryma e fundit e një gruaje

Nga Orjola Sula Femra është një krijesë e brishtë, plot ndjenja të ndrydhura e ëndrra në sirtar. Gjatë jetës së saj kalon me qindra suksese...

Në vigjilje të sezonit të adhurimeve

Nga Irfan Jahiu Çdo musliman është mallëngjyer për muajin e Ramazanit, muajin e mëshirës dhe Kuranit.  Në këtë muaj hapen dyert e Xhenetit dhe mbyllen...

Aty ku familja është në qendër të vëmendjes!

Revista “Familja”, organi mediatik i Shoqatës Kulturore “Gruaja”, mbush këtë vit plot 17 vjet. Në vitin 2000, revista “Familja” ka nxjerrë numrin e saj të...

Nga çerdhja deri tek shtëpia e të moshuarve!

Driton Arifi (Imponimi i një jete të ftohtë e artificiale për krijesën e përsosur njeri)  Jo të gjitha "produktet" dhe mundësitë që ofron modeli civilizues i...

Ikonat (i)reale të shoqërisë sonë!

Driton Arifi Misioni i nisur kaherë që brezave të rinj t’ju ofrohen modele sa më motivuese për prosperim e ngritje të balancuar si në aspektin...

Dhuro buzëqeshje, fal dashuri!

Nga Elton Dema Të falësh dashuri është njerëzore, e sidomos atje ku shpirti dhemb më shumë, aty ku trupi përpiqet për mbijetesë, si një pikë...

365 ditë, pasqyra e një jete të trazuar

 Nga Orjola Sula Zhvillimet e vrullshme të viteve të fundit e kanë tronditur jo pak jetën e gjithësecilit prej nesh. Fatkeqësi natyrore, luftëra të padrejta...

104 vjet pavarësi, me mendjen tek ti e dashur Shqipëri!

Orjola Sula Vjeshta e artë, në muajin nëntor duket edhe më e bukur. Përvec gjetheve të zverdhura e kuqerreme që shtrojnë rrugët si një tapet...

Shkolla – pyllnaja e dijes

 Nga Fatime Sinani “O Zoti im, ma shto diturinë” (Ta Ha,114) Jeta është një dhunti hyjnore por edhe një stuhi e furishme: të përkund me krahë...

Shqipëria, vendi ku ndërthuren bukuritë natyrore me problemet infrastrukturore

 Nga Orjola Sula Të zgjedh apo jo Shqipërinë për pushime? Kjo është dilema që na mundon prej vitesh në ëndrrat dhe dëshirat tona pasi për...

Marketing

Familja

Si ta mbjellim dashurinë për Ramazanin në zemrat e fëmijëve tanë

Nga Abdyl Fuga Përgjegjësia e rritjes dhe edukimit të fëmijëve është një obligim i madh mbi supet e prindërve. Ata janë djepi dhe shkolla e...

Si ta mbajmë Ramazanin, si dietë shpirtërore dhe fizike

Nga Arjeta Dema Për një Ramazan sa më frytdhënës për ju, ndiqni këshillat që me kënaqësinë më të madhe duam t’ju servirim! Ramazani është muaji i...

Ndjeshmeri

Përqasje: A mund të bëhet një grua ‘imame’ xhamie?

Nga Yasmen Mogahed Në 18 mars 2005, Amina Wadud u bë gruaja e parë që drejtoi faljen e namazit të xhumasë në një xhami. Ishte...

Intervista

Një shembull për t’u ndjekur- Intervistë me hoxhën nga Bujanoci, Ulvi...

Nga Armida Plumbi Ulvi Fejzullahu është një ndër hoxhallarët e mirënjohur në Luginën e Preshevës. Shquhet për angazhimin e tij në thirrjen islame përmes mediave,...

Pasioni im: Arti i të jetuarit – Intervistë me poeten dhe...

Nga Armida Plumbi Radije Hoxha (Dija) është gazetare, poete dhe noveliste, e lindur në Shkup para 57 vitesh. Shkollën fillore dhe të mesme (të mjekësisë, dega...

Sociale

Bashkëpunimi me mësuesit dhe vëmendja ndaj fëmijës sjellin sukses në shkollë

Nga Majlinda Qosja Bashkëpunimi mësues - prindër Që një fëmijë të ketë sukses në shkollë, është e rëndësishme të mbani mend se takimet prind-mësues mund të...

Shamia / mbulesa si imazh rikujtues

Nga Fitore Haziri Imazhi rikujtues i saj është sikur i një guri të çmueshëm që shkëlqen duke përthyer rrezet e dritës, mirëpo vërtetësinë e origjinalitetit...

Vitrina e librit