Risi dhe teknologji

95

Nga Armida Plumbi

WhatsApp lëshon stafetën, ky është aplikacioni më popullor pas Facebook

Aplikacionet e ndryshme si Facebook, Whatsapp, Viber, Messenger janë bërë pjesë e rëndësishme e komunikimit mes njerëzve. Ato kanë lehtësuar komunikimin tonë, duke pasur mundësi të shkëmbejmë mesazhe në aplikacionin që ne preferojmë.

Të gjithë besoj e dimë që aplikacioni që përdoret më shumë është Facebook. Pas tij renditej Whastapp, por tani lista ka ndryshuar.

63

Nga Armida Plumbi

Katër pajisjet që duhet t’i keni për 2017

Teknologjia vazhdon të ecw me hapa galopantë dhe për 2017 premton supriza nga më të veçantat.

Por në morinë e dhjetra-qindra produkteve të reja që kanë dalë deri më tani e që pritet të dalin deri në fund të këtij viti, përzgjedhja bëhet e vështirë.

Të gjitha nuk mund t’i kemi edhe për arsye portofoli. Për këtë ka menduar Tech Insider, që ka bërë një listë me katër produktet HiTech që duhet t’i keni me patjetër këtë vit.

67

Modelet e reja të iPad vijnë në muajin maj

Edhe pse shumë fansa të produkteve të Apple pritnin që kompania të lansojë tre iPad-ët e rinjë në fillim të 2017, me sa duket duhet të presim më gjatë.

Më herët është raportuar se tabletët e ri do të vijnë në verë, mirëpo sipas një informate të re, dy prej modeleve do të arrijnë në maj.

Sipas burimeve të afërta me kompaninë, Apple pritet të sjell një iPad me 9.7 inç, një model me ekran 10.5 inç dhe një përmirësim të iPad Pro me ekran prej 12.9 inç. Dy modelet e fundit pritet të fuqizohen me procesorin e ri, A10X.

128

Shoqata GSM, një shoqatë e cila përfaqëson interesat e operatorëve te telefonisë mobile në mbarë botën, në ndarjen vjetore të çmimit “Global Mobile Awards” në MWC 2017, ka emëruar Samsung Galaxy S7 edge si “Smartfoni më i Mirë i vitit 2016” në kategorinë e “Celularët dhe pajisjet më të Mira”.

Samsung Galaxy S7 edge ishte (dhe ende është) pajisje e mrekullueshme, dhe është bërë edhe më e mirë me përditësimin e tij në Android Nougat, transmeton Koha.net. Në të vërtetë, ky model e mbajti veten duke pasur parasysh problemeve që pati Galaxy Note 7.

164

Ju ka munguar zilja e famshme, po bateria që nuk harxhohet? Për të mos folur për lojën e famshme ‘’Snake Xenxia ‘’ ? Me siguri të gjithë të lindurit e viteve 2000 duhet të jenë duke ngritur sytë me habi teksa lexojnë këtë lajm, kurse nostalgjikët me siguri janë duke buzëqeshur tani. I pashkatërrueshmi Nokia 3310 është rikthyer pas plot 17 vitesh nga versioni origjinal i telefonit ikonë të viteve 2000.

Nokia 3310 nga qarkullimi në vitin 2005, por deri atëherë numëroheshin më shumë se 126 milionë modele të shitur e përdoruar anembanë globit. Versioni i ri i telefonit është një produkt i HMD Global, kompani e cila zotëron licencën e prodhimit të telefonave me markën “Nokia”. Telefoni funksionon me rrjetet celulare 2G dhe sistemin operativ Symbian S30+.

Marketing

Vitrina e librit

28
Së fundmi vërehet një rikthim në traditat e hershme të vjershërimit dhe një nga këto botime është ai i autorit Roald Hysa me titullin...